77755-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör till Carolina Rediviva
Referensnummer: UH2018/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
-
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Carolina Rediviva. Under våren 2019 slutförs en omfattande ombyggnation av Carolina Redivivas lokaler. Ombyggnaden omfattar ett nytt café med tillhörande mottagningskök, utökade sittplatser, ny utställningslokal samt nya bibliotekslokaler för utlåningsverksamhet och möten.
Carolina Rediviva är universitetsbibliotekets huvudbyggnad och där finns flera avdelningar och biblioteksledningen samt många studieplatser och stora bokmagasin. Uppsala universitetsbibliotek (UUB) är ett forskningsbibliotek som är öppet för alla.
Biblioteket ska stödja forskning och utbildning vid universitetet och det övriga samhället. Stora delar av universitetets kulturarvssamlingar finns i byggnaden och även en publik utställning med den berömda Silverbibeln. Mer information om bibliotekets arbete och uppgifter återfinns på webbsidan www.ub.uu.se