777666-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala trygghetslösningar
Referensnummer: 2021/2745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att inleda ett samarbete med en eller flera partners för försörjning av funktioner och lösningar inom området för digitala trygghetslösningar.
I uppdraget ingår tillhandahållande av tekniska lösningar och tjänster som möjliggör att brukare kan bevakas och befintlig personal larmas vid särskilda händelser där brukaren behöver assistans.
Lösningarna avses användas inom omsorgsförvaltningen i Landskrona stad, som består av
Ordinärt boende
LSS
Särskilt boende
Uppdraget är ett helhetsåtagande, där leverantören ansvarar för hela kedjan. Med detta avses såväl produktförsörjning som installation och integrering, vidarebefordring av larm, support, underhåll med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser digitala trygghetslösningar till ordinärt och särskilt boende i Landskrona stad.
Mer information återfinns i upphandlingsdokumenten.