2. Förfarande
Förfarande
Titel: Markentreprenadarbeten
Beskrivning: Ramavtal gällande markentreprenadarbeten ingående i det löpande fastighetsunderhållet. Därutöver kan vissa ombyggnads- och nyanläggningsarbeten komma att innefattas. Exempel på arbeten som kan avropas är asfaltsarbeten, dräneringsarbeten, plattsättning, dagvattenledningar, grönytearbeten, anläggningsarbeten såsom anläggning av uteplatser eller gemensamma ytor som gator, parker, torg, lekplatser etc.
Intern identifierare: 25/33
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112710 Utformning av grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45262510 Stenarbeten, 77300000 Trädgårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000