Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ekonomikonsulter
Referensnummer: SSM2020-467
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ekonomikonsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ekonomikonsulter som ska ansvara för den löpande redovisningen samt ge stöttning i den statliga redovisningen kopplat till SSM:s ekonomimodell. Syftet är även att genom konsulterna utbilda SSM:s personal i Unit4 för att på sikt minska konsultbehovet.