77807-2021 - ResultatSverige-Hallsberg: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av rötslam
Referensnummer: 20/UH/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Hallsbergs kommun bjuder in till anbudsgivning avseende omhändertagande av avvattnat rötslam från Hallsbergs kommuns reningsverk. Reningsverket är placerat i centralorten Hallsberg, (Kvarngatan 12 - 14). Upphandlingen avser transport och slutligt omhändertagande av rötslam. Upphandlingen avser även eventuell mellanlagring av rötslam.
Lastning av slam står Kommunen för.
Uppskattad årlig volym ca 1 300 ton.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen