See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Låsservice, lås och låssmedstjänster samt mekaniskt inbrottsskydd
Beskrivning: Ramavtalet omfattar mekaniska och elektromekaniska lås- och slutbleck, dörrstängare, dörröppnare, dörrautomatiker, nycklar, cylindrar, låssystem och mekaniska inbrottsskydd samt erforderliga tillbehör för att uppnå fullt funktionella dörr- och fönsterpartier. Ramavtalet omfattar även tjänster avseende ovanstående, såsom montage, installation, projektledning, konsultation samt underhåll och reparation. Ramavtalet omfattar dessutom låsöppning och jourverksamhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113655:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn