77823-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fackområde El
Referensnummer: SPF2018-005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre entreprenadarbeten avseende akuta åtgärder samt avhjälpande- och planerat underhåll, på Beställarens fastighetsbestånd.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhetskrav.
Denna upphandling avser fackområde El.
Fackområde El innebär:
— Elinstallationer.
— Tele.
— Larm.
— Datanätverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar mindre entreprenadarbeten avseende akuta åtgärder samt avhjälpande- och planerat underhåll, på Beställarens fastighetsbestånd. Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhetskrav. Denna upphandling avser fackområde El. Fackområde El innebär:
— Elinstallationer
— Tele
— Larm