Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - huvudgrossist
Referensnummer: KK23/382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedelsinköp till Nyköpings kommun genom successiva leveranser, främst till kommunens storkök inom skola/förskola och omsorg samt i viss omfattning till andra verksamheter inom kommunen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten.