778422-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Maskiner för brytning och byggnadsarbeten – Sandupptagning 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSandupptagning 2025
BeskrivningVälkommen att lämna anbud i upphandling som avser sandupptagning. Uppdraget omfattar sandupptagning efter vinterns halkbekämpning på det kommunala vägnätet. Detta inkluderar transport av sanden till av Beställaren anvisad plats. Uppdraget kräver resurser i form av arbetsmaskiner, förare och övrig personal. Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör per grupp för utförande av både sandupptagning och underhållssopning. Upphandlingen är indelad i geografiska områden. Områdena är Avesta, Hedemora och Falun och varje område är indelad i flera grupper.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSandupptagning 2025 Avesta
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93267:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45233139 Underhåll av allmänna vägar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSandupptagning 2025 Hedemora
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93267:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelSandupptagning 2025 Falun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93267:Lot:3