77874-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner samt lift och ställning
Referensnummer: 19/299
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp leverantör för löpande inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner samt lift och ställning.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 10 000 000 kr för Jönköpings kommun. Bolags behov presenteras i annan punkt.
Omfattning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att lämna anbud i upphandling avseende löpande inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner samt lift och ställning.
Samtliga maskiner ska vara moderna och av senaste modell med senaste teknik gällande ergonomi m.m.
Avtal tecknas rangordnat med 3 leverantör och en förnyad konkurrensutsättning görs då det uppskattade beloppet för inhyrningen överstiger 1 prisbasbelopp.
Upphandlingen gäller SRA-kod som börjar på siffrorna 2, 4, 5, 6, 7 och 8....
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner samt lift och ställning.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 x Uppskattat värde för Jönköpings kommun samt de kommunala bolagen exklusive Jönköping Energi med bolag.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.
Vid avrop och inhyrning förväntar sig Beställaren en "Funktion", dvs hyrs en grävmaskin förväntar sig Beställaren att skopor och dylikt för ändamålet följer med maskinen till av Leverantör erbjudet pris. Detta tolkas analogt för andra typer av maskiner såsom borrmaskiner, hjullastare och dylikt. De vanliga tillbehören för att erhålla en "Funktion" ska oavkortat ingå i priset.