778832-2023 - ResultatSverige-Linköping: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenader
Referensnummer: UC-2022-306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett anbudsområde, Region Östergötland.
För markentreprenader med entreprenadkostnad om maximalt 30 MSEK kommer avrop göras enligt
rangordning med volymfördelning.
Ramavtal kommer att tecknas med två entreprenörer om möjligt. I ramavtalet kommer det att anges
vilken rangordning ramavtalet innehar. Beställaren garanterar inte några volymer under avtalstiden.
Uppdrag som kräver projektering och bygghandlingar för sitt genomförande och handläggs som ett
projekt hos Regionfastigheters Byggprojektsenheter faller inom ramavtalsområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen