Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hållbarhetskonsulter
Referensnummer: 23/00143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommuninvest bjuder härmed in till anbudsinlämning avseende upphandling av hållbarhetskonsulter som kan bistå med följande:
1) Implementera ett systematiskt arbetssätt/metod för att beräkna finansierade växthusgasutsläpp
2) Stöd gällande tolkningar och hantering av rapporteringskrav i enlighet med den lagstiftning för hållbarhetsrapportering som träffar beställaren när denna klassas som ett stort bolag enligt CSRD med tillhörande standarder, förordningar och delegerade akter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714000 Miljörevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För mer information vänligen se upphandlingsdokumentet.