779142-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Vätternskolan Ekön 6
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVätternskolan Ekön 6
BeskrivningNybyggnad av Grundskola F-6 2 parallellig, fullstor Idrottshall, fritidsgård och storkök i en huskropp. Komplementbyggnader och en ny utemiljö. Befintlig skola ska rivas efter att ny skola står på plats. Vätternskolan Ekön 4-6 Motala kommun.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117631:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45212225 Byggnation av sporthall