77938-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avveckling bergrum KV1
Referensnummer: 22/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tömning av olja från bergrum under Kraftvärmeverket i Linköping.
Omfattning
Projektet omfattar ytsanering av tjockolja (Eo5) i bergrum under Kraftvärmeverket i Linköping. Bergrummet är 240 m långt, 18 m brett och 20 meter högt, med botten ca 50 m under markytan. Bergrummet innehåller uppskattningsvis ett ca 3 dm tjockt produktskikt (ca 1370 m3 olja). Oljan ligger på en vattenbädd och är ouppvärmd. Vattnet fyller ca 50% av bergrummet.
Saneringsarbetet ska genomföras med fjärrstyrd utrustning från cisterntopp (se bild) ca 20 m under marknivå via befintligt schakt. Ingen personal kommer att arbeta nere i bergrummet, utan all styrning och manövrering av utrustningen sker från cisterntopp.
under
Syfte
Projektet har som syfte och mål att ytsanera bergrummet under Kraftvärmeverket i Linköping på högsvavelhaltig tjockolja så att bara en oljefilm på vattenytan återstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fjärrstyrd ytsanering av olja i oljebergrum.