77940-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Tekniska projekteringskonsulter inom olika teknikområden
Referensnummer: ABV 2022/0071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar projekteringskonsulter inom fyra olika anbudsområden. Behovet inom de olika anbudsområdena varierar från år till år och är bland annat beroende av antalet projekt som Nodra ska genomföra. Listade förekommande arbetsuppgifter för varje anbudsområde utgör exempel på arbetsuppgifter som förekommer i uppdragen och är inte begränsad till dessa arbetsuppgifter, konsulten ska tillse att de arbetsuppgifter och handlingar som krävs i det specifika uppdraget för en komplett leverans levereras enligt överenskommen tidplan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projekterings-/utredningskonsulter inom fem anbudsområden:
A: Allmän el och Automation
B: Byggnation
C: Mekanik och Process
D: VVS