779424-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
APAP autoBiLevel ASV och Masker
Referensnummer: IN-IN23-0028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av APAP autoBiLevel ASV och Masker för 7-klöverns räkning.
Omfattning
Denna upphandling avser ramavtal på APAP, autoBiLevel, ASV och Masker i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Syftet är att teckna avtal med samtliga leverantörer som uppfyller ställda obligatoriska krav.
Upphandlingen omfattar:
hjälpmedel, inkl leverans,
tillbehör och reservdelar,
dokumentation,
generell och/eller specifik utbildning;
support,
service under garantitiden
Telemedicinsk tjänst/Molntjänst
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157100 Masker för inhalation av medicinska gaser, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 175 000 000 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 227 500 000 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.