7796-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Personalförmedling
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänst Socialsekreterare och Biståndshandläggare
Referensnummer: D.nr. 2017/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommuns Socialförvaltning inbjuder till anbudslämning på ramavtal gällande bemanningstjänster av socialsekreterare, biståndshandläggare, 1:e socialsekreterare och enhetschef med olika inriktningar. Upphandlingen kommer mynna ut i fem olika ramavtal med rangordnade leverantörer per avtal.
Tjänsterna kommer främst behövas då det uppstår arbetstoppar eller då det är svårt att hitta personal att rekrytera.
Upphandlingsförfarande.
Förenklat förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 27 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen