2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyelse Beckomberga 220/110 kV
Beskrivning: Stamstation Beckomberga (Sn BA) togs i drift i början på 1952 och har i dagsläget ett 220- och ett 110 kV-luftisolerat utomhusställverk, samt ett 33 kV-gasisolerat inomhusställverk vilka har förnyats i omgångar. I samband med Svenska kraftnäts projekt ”Storstockholm väst” planeras ytterligare en förstärkning av stamnätet vilket innebär nya 400 kV anslutningar till Beckomberga. I samband med detta avser Ellevio att genomföra en totalförnyelse av de befintliga 220- och 110 kV-ställverken inom befintligt stationsområde. Projektet kommer att handlas upp- och genomföras i samverkan i två faser. För den första fasen genomförs en upphandling enligt LUF, lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, med syftet att teckna kontrakt enligt ABK09. Målet med fas 1 är en relevant och tydlig bild av den nya stationens utformning samt att ett kontrakt ska kunna tecknas enligt ABT06 inför fas 2.
Föregående meddelande: 2793-2023
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Förnyelse Beckomberga
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87737:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten