2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Centrum för Vård Funäsdalen i Partnering
Beskrivning: Centrum för Vård i Funäsdalen ska samla primärvård, barnavårdscentral, mödravårdscentral, folktandvård och ambulanssjukvård i en gemensam, modern byggnad för att möta ökande vårdbehov i området. Nuvarande lokaler är otillräckliga vad gäller arbetsmiljö, tillgänglighet och flöden, vilket påverkar både patientsäkerhet och arbetsförutsättningar negativt. Regionen kommer att bygga ett nytt vårdcenter där samverkan mellan verksamheter effektiviseras, lokaler delas och framtida behov kan tillgodoses. Målet är att skapa en robust, hållbar och ändamålsenlig vårdstruktur för en växande befolkning och turism i Härjedalen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114612:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten