780044-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Smörjoljor och smörjmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oljor och övriga underhållsprodukter mark och marin
Referensnummer: UH-2023-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09211000 Smörjoljor och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett befintligt ramavtal för försörjning av oljor och övriga underhållsprodukter för mark och marin som upphör att gälla 2023-09-30. Försvarsmakten avser att med denna upphandling ersätta gällande ramavtal. Upphandlingen omfattar behov hos Försvarsmakten och Sjöfartsverket.
Denna upphandling omfattar leverans av oljor och underhållsprodukter för mark- och marina system och då framförallt motoroljor, transmissionsoljor, tryckoljor, glykoler och bromsvätskor. Leverans av produkter i förpackning sker för Försvarsmaktens räkning till centrallagret i Arboga, därifrån distribueras produkterna ut till brukarna. Upphandlingen omfattar både produkt i förpackning och bulk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym i avtalet uppgår totalt till 90 Msek.
Försvarsmakten garanterar inga volymer.