2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk IT-partner
Beskrivning: LBVA avser att upphandla en strategisk IT-partner som kan tillgodose bolagets behov inom hårdvara, licenser, konsulttjänster IT samt omvärldsbevakning. Uppdraget omfattar även konsultmäklartjänster samt strategiskt stöd inom digitalisering. Partnern ska i samråd med LBVA bidra till att modernisera och effektivisera bolagets IT-verksamhet, med fokus på VA-verksamheten och bolagets framtida behov.
Intern identifierare: LBVAAB 2025/00302
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 32250000 Mobiltelefoner, 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000