See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: El-material
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal som omfattar Region Sörmlands driftorganisation behov av el-material för löpande underhålls-, service- och ändringsarbete som utförs av regionservice drift. Behovet avser el-material av hög kvalitet för att upprätthålla patientsäkerhet, vara lätt att installera och ha en lång livslängd för att minska felavhjälpande åtgärder samt service. Avrop kommer att ske successivt under hela avtalsperioden. Ett brett och heltäckande sortiment av el-material efterfrågas. Det är av stor vikt att leverantören har väl utvecklande system för att hantera beställningar över internet då den största delen av inköpen sker via detta. Förfrågan avser leverans av köpares behov för successiva uttag av el-material såsom: • Kabel • Dosor • Sensorer • Kompletteringsmaterial • Viss armaturer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Följande undantag gäller: Där avtal finns med andra leverantörer och där separata upphandlingar genomförs så som för exempelvis järnhandelsvaror, VVS-material, byggvaror, larm, lås och passagematerial, vitvaror och hushållsmaskiner. Regionen förbehåller sig rätten att för i ramavtalet ingående produkter göra särskilda upphandlingar. Anbudsgivaren skall på begäran, kostnadsfritt, tillhandahålla kataloger, varuinformation- och produktblad och prislistor i erforderlig mängd. Även andra verksamheter inom Regionen kan komma att avropa på avtalet.
Intern identifierare: IN-IN24-0353
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 44320000 Kabel och tillhörande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: E-handel
Beskrivning: Förfrågan avser leverans av köpares behov för successiva uttag av el-material såsom: • Kabel • Dosor • Sensorer • Kompletteringsmaterial • Viss armaturer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del