Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutensilier
Referensnummer: KS 2017-00439
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av köksutensilier.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till christin.atterheim@vaxjo.se Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet. Ekonomisk kapacitet.
1. Skatter och sociala avgifter
2. F-skatt
3. Underleverantörer
4. Finansiell och ekonomisk ställning
Teknisk förmåga och kapacitet.
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221122 Muggar, 39221123 Dricksglas, 39221210 Tallrikar, 39223000 Skedar, gafflar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information.
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till christin.atterheim@vaxjo.se Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Ekonomisk kapacitet.