See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transformatorstation Njutånger
Beskrivning: I samband med att Svenska Kraftnät ska bygga en ny 400kV anläggning, CT195 Njutånger, kommer Ellevio att bygga en 130kV-anläggning i program Nord-Syd. Denna stamnätstation kommer att vara navet i en större infrastruktur som ska etableras i Hälsingland och stationen placeras 10 km syd-väst om samhället Njutånger i Hudiksvall kommun. Denna blir samlokaliserat med en SVK stamnätsdel. Övergripande omfattningen för arbetena i denna entreprenad: - Byggnation av tre (3) stycken samlingsskenor 145kV inkl. kontrollutrustning. - Byggnation av två (2) stycken fundament/oljegropar och ev.punktskydd för uppställning och inkoppling av två (2) 750 MVA transformatorer (420/145 kV) - Två (2) stycken 145kV transformatorfack med brytare mot alla tre (3) samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning. - Fem (5) 145 kV-ledningsfack, dubbelbrytare anslutna mot två av tre samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning. - Ny byggnad för kontrollutrustning, inkl, pentry, toalett och förråd Arbete på 400 kV-delen av ställverket kommer pågå parallellt med projektet. Ellevio kommer i projektet att tillhandahålla 2 st. 750 MVA-transformatorer. Svenska Kraftnät kommer att förärva delar av den berörda fastigheten. Observera: Projektet omfattas av Säkerhetsskyddslagen (2018:585) och Ellevio måste därför teckna säkerhetsskyddsavtal på nivå 3 med den leverantör som tilldelas kontraktet. Ellevio förbehåller sig rätten att, i enlighet med bestämmelserna i Säkerhetsskyddslagen (2018:585) upprätta säkerhetsskyddsavtal med leverantören och tillämpa säkerhetsprövningsförfaranden för personal som deltar i säkerhetskänslig verksamhet hos Ellevio och/eller får tillgång till säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i samband med utförandet av entreprenaden. Upprättande av säkerhetsskyddsavtal med utländska företag ska föregås av en lämplighetsbedömning och kan i vissa fall kräva bilateralt säkerhetsskyddsavtal mellan Sverige och berörda länder. Vidare gäller härvidlag SUA nivå.2 rörande fysisk säkerhet.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97688:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster