780797-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakning och Larmtjänster
Referensnummer: 2023/3370
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bevakning och larmtjänster till Landskrona Stad med bolag.
Uppdraget innefattar samtliga tjänster enligt förfrågningsunderlaget gällande utförande av bevakning och larmtjänster med tillhörande tjänster till Beställaren.
Föregående år var volymen ca 8,9 miljoner kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Avtalet avser att gälla 2+1+1 år (Totalt 4 år) med rätten att avbryta efter 2 år med sex (6) månaders uppsägningstid. När avtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar samtliga tjänster enligt förfrågningsunderlaget gällande utförande av bevakning och larmtjänster med tillhörande tjänster till Beställaren.Staden lämnar ingen garanti för avrop av viss volym under avtalsperioden. Staden avropar utifrån behov. Leverantören ska leverera stadens verkliga behov.
Maximal volym för ramavtalet är 50 miljoner kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalet avser att gälla 2+2 år (Totalt 4 år) med rätten att avbryta efter 2 år med sex (6) månaders uppsägningstid. När avtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.