2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultraljud Elestografi
Beskrivning: Denna upphandling avser en dedikerad elastografiutrustning för icke-invasiv mätning av leverfibros och steatos. Utrustningen ska möjliggöra standardiserade och tillförlitliga mätningar som används i klinisk bedömning av levern.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120222:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option 1 – Ytterligare utrustning Beställaren ska ha rätt att, som option, beställa ytterligare en (1) dedikerad elastografiutrustning av samma typ och med samma tekniska specifikationer, funktionalitet och tillhörande tjänster som den i grundavtalet specificerade utrustningen. Optionen får utnyttjas av Beställaren helt eller delvis inom 48 månader från avtalets undertecknande. Pris och villkor för optionen ska motsvara de i detta avtal avtalade priserna och övriga kommersiella villkor. Option 2 – Förlängning av avtal Beställaren ska ha rätt att, som option, förlänga avtalet med en (1) förlängningsperiod om 12 månader på oförändrade villkor. Beställaren ska skriftligen meddela Leverantören om avsikten att utnyttja förlängningen senast 3 månader före ordinarie avtalstids utgång.