78111-2019 - ÄndringSverige-Vänersborg: Anläggningsarbeten: spårvagnsstallar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Spårvagnsdepå Ringön, etapp 1
Referensnummer: FAST 2018-00438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234127 Anläggningsarbeten: spårvagnsstallar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet spårvagnsdepå Ringön, etapp 1 är den första av Västfastigheters två etapper inom det nya depåområdet för spårvagnar på Ringön. I denna etapp ingår att uppföra en spårharpa för uppställning av spårvagnar, anslutningsspår, ett skärmtak över spårharpan och en mindre servicehall. Etapp 1 kommer möjliggöra spårbunden trafik på Hisingen även om Göta Älvbron är avstängd. Hela etappen med servicehall och uppställningsplatser av vagnar planeras vara klart i juni 2020.