78125-2020 - ResultatSverige-Linköping: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyrå- och konferenstjänster
Referensnummer: UC-2019-200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser resebyrå- och konferenstjänster för Region Östergötlands verksamheter och Scenkonst Öst AB.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Region Östergötland avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör
Anledningen till att upphandlingen inte delats upp i separata anbudsområden är att Regionen har behov av en helhetsleverantör för resor- och konferenstjänster i form av en fullserviceresebyrå, samt att det finns samordningsfördelar med att hålla ihop tjänsterna i ett avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen