781286-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning – Krafttransformator till Ryhov och Kärrarp fördelningsstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKrafttransformator till Ryhov och Kärrarp fördelningsstationer
BeskrivningEntreprenaden omfattar köp inklusive uppställning och montage till driftfärdigt skick av totalt två (2) nya oljekylda krafttransformatorer. En (1) till Ryhov Fördelning. En (1) till Kärrarp Fördelning. Ryhov Fördelning: (T11). 45/11,5 kV 32 MVA ONAN Förberedd för ONAF. Stationen byggs som inomhusstation. Demontering och montering av sättare ska ingå i entreprenaden. Kärrarp Fördelning: (T1) 140/11,5 kV 42 MVA ONAF. Levereras med fläktar. Stationen är en befintlig utomhusstation där transformator T1 ska bytas ut. Uppställning sker på befintligt fundament utomhus. Skrotning av befintlig transformator sker i annan entreprenad.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120490:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45000000 Anläggningsarbete