2. Förfarande
Förfarande
Titel: VF-Östra sjukhuset, Byggnad,4256, BK Plan 2–3 Ombyggnad
Beskrivning: Projektet avser en ombyggnation inom Barnkliniken (byggnad 4256) på Östra sjukhuset i Göteborg. Entreprenaden genomförs som utförandeentreprenad och omfattar cirka 3 170 m² BRA. Åtgärderna berör främst våningsplan 02 och 03 samt vissa arbeten på plan 01 avseende installationer kopplade till höghusdelen BK. Projektet avser bygg- och installationsarbeten i befintliga lokaler. Förfrågan kommer att avse komplett utförandeentreprenad. Planerad byggstart är april 2026 och färdigställande planeras till januari 2027.
Intern identifierare: SFSS 2025-01777
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten