781351-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningar för elförsörjning – Kvarnsveden ombyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKvarnsveden ombyggnad
BeskrivningEllevio AB avser att i denna entreprenad bygga ett nytt 130 kV ställverk delvis inom befintlig ställverksyta men även inom en utökad yta i anslutning till den redan befintliga ställverksytan. Denna regionnätstation kommer att vara navet i en större infrastruktur inom Ellevios regionnät men även möjliggöra effektuttag lokalt i Kvarnsveden. Stationens placering ligger idag och även efter projektets genomförande inom Stora Ensos tidigare verksamhetsområde för Kvarnsvedens Pappersbruk. Denna station blir samlokaliserad med Borlänge Energis och EcoDC:s ägda 130 kV-fack där Ellevio skall vara huvudman för stationen. Övergripande omfattningen för arbetena i denna entreprenad: -Byggnation av tre (3) stycken samlingsskenor 145kV inkl. kontrollutrustning och markarbeten -Åtta (8) stycken 145kV transformatorfack med enkelbrytare mot respektive samlingsskenor, Exkl kontrollutrustning och kabelavslut. Inkl markarbeten -Två (2) stycken 145 kV-ledningsfack, dubbelbrytare anslutna mot två av tre samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning och markarbeten -Ett (1) stycken 145 kV-ledningsfack, enkelbrytare ansluten mot en av tre samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning och markarbeten -Två (2) stycken 145 kV-mätfack, ansluten mot två av tre samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning och markarbeten -Ett (1) stycken 145 kV-sektioneringsfack inklusive apparater motsvarande mätfack ansluten mot två av tre samlingsskenor, inkl. kontrollutrustning och markarbeten -Ny byggnad för kontrollutrustning inkl förråd -Nya tillfartsvägar, grindar och stängsel för stationen -Rasering av befintlig kontrollbyggnad -Rasering av två (2) stycken transformatorer 130/10 kV -Rasering av nio (9) stycken 145 kV-fack.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107479:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster