2. Förfarande
Förfarande
Titel: Städning av trapphus och personalutrymmen för Finnvedsbostäder AB
Beskrivning: Omfattning Värnamo kommunföreträder Finnvedsbostäder som upphandlar städ för Finnvedsbostäders hela behov. Entreprenaden omfattar städning med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen och områden som är uppräknade i förfrågningsunderlaget. Omfattningen i detalj framgår av förfrågningsunderlaget. Upphandlingen består av två (2) områden indelade som A och B, där anbudsgivare kan lämna anbud i en eller två delar. Anbudsgivare kan vinna en eller två delar. Det kan med andra ord vara en eller två olika vinnare. A. Inre skötsel av trapphus, korridor, källare, förråd och tvättstugor B. Inre skötsel av personalutrymmen Samtliga kvalificerade anbud kommer att antas och avtal kommer att tecknas. Anbudsgivare hamnar i rangordning i enlighet med resultatet av upphandlingen. Lägst pris totalt enligt utvärderingen vinner och blir rangordnad 1:a och näst bäst pris i enlighet med utvärderingen blir 2:a osv. Rangordning Städuppdraget avropas enligt rangordning. Ramavtalen är rangordnade i enlighet med resultatet av upphandlingen. Rangordningen kan under ramavtalstiden justeras i det fall • entreprenör återkommande inte besvarar eller utför akuta städuppdrag i tid, eller • entreprenör återkommande avböjer akuta städuppdrag, eller • entreprenören avviker från ramavtalets villkor, eller • entreprenörens utförande av tjänster ej motsvarar de utvärderingsgrundande beskrivningar som har lämnats i anbud, eller • entreprenörens arbetssätt återkommande leder till allvarliga samarbetsproblem med bestäl-laren. Vid ovan nämnda, eller motsvarande händelser placeras ramavtalsleverantören, efter dialog mellan parterna, sist i rangordningen. Överlämning till rangordnad 2:a samt avslutande statuskontroll ska ske inom två (2) månader. Takvolym De angivna beställningsvolymerna i upphandlingsdokumentationen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintligt ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade maximala värde. Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas för avtalsområde A till 9,6 mkr (Beräknat värde). Några garanterade volymer lämnas inte. Den maximalt tillåtna volymen för ramavtalsområdet under den sammanlagda avtalstiden uppgår till 11,5 mkr (Maximalt värde), detta utgör ramavtalets takvolym. Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas för avtalsområde B till 2,3 mkr (Beräknat värde). Några garanterade volymer lämnas inte. Den maximalt tillåtna volymen för ramavtalsområdet under den sammanlagda avtalstiden uppgår till 2,8 mkr (Maximalt värde), detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning når upp eller förväntas inom en snar framtid nå upp till angiven takvolym har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet med omedelbar verkan. Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett krav att bifoga ESPD
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121720:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning