781706-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för projektering, byggarbetsmiljösamordning och byggplatsuppföljning inom muddringsprojekt
Referensnummer: 23-01733
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar ramavtal för projektering, byggarbetsmiljösamordning och byggplatsuppföljning inom muddringsprojekt. Behovet av konsultstöd i dessa projekt är främst i projekterings- och utredningsfasen, men Sjöfartsverket har även behov av stöd under upphandling och genomförandefasen.
Sjöfartsverket upphandlar konsultstöd i dessa projekt med fokus på projekterings- och utredningsfasen, men har även behov av stöd under upphandling och genomförandefasen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket upphandlar ramavtal för projektering, byggarbetsmiljösamordning och byggplatsuppföljning inom muddringsprojekt. Sjöfartsverket ansvarar för att genomföra farledsprojekt i allmänna farleder. Sjöfartsverket driver därför projekt i samarbete med hamnar, kommuner och andra myndigheter för att öka säkerheten och kapaciteten i farlederna och anpassa farlederna för att möta sjöfartens behov. Detta innebär oftast att bredda och fördjupa farlederna genom muddring och sprängning samt följande dumpning alternativt borttransport av massor.