78178-2020 - ResultatSverige-Kiruna: Sanering av anläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Saneringsarbeten
Referensnummer: 2019/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av löpande- och planerade saneringsarbeten.
Ramavtalet är uppdelat i fyra anbudsområden:
Anbudsområde 1: Fuktsanering och fuktmätningar.
Anbudsområde 2: Saneringar: Asbestsanering, PCB, Mögel, Brand och Sanitära olägenheter
Anbudsområde 3: Klottersanering
Anbudsområde 4: Sugbil samt filmning av ledningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262660 Asbestsaneringsarbete, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90400000 Avloppshantering, 90690000 Klottersanering, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen