782024-2023 - ResultatSverige-Kristinehamn: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck Tunga Fordon
Referensnummer: Tn/2022:145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av däckleverantör till kommunens tunga fordon.
Omfattning
Upphandlingen rör kommunens behov av däck, däckservice samt förvaring av däck till tyngre fordonsom lastbilar, traktorer, entreprenadmaskiner etc.Målet med denna upphandling är att den ska leda till goda möjligheter för kommunen att avropa däckoch däckservice av en hög kvalité till en attraktiv kostnad.Kommunen har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör och avropa tjänsterna/varorna vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen