2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal IT-partner
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla ett ramavtal för att tillgodose samtliga delar av Beställarens behov kopplat till IT-drift och digitalisering. Ramavtalet består av två delområden: 1. Konsulttjänster för stöd i löpande drift av IT-miljö inklusive tillhandahållande av hårdvara, programvaror och licenser. 2. Konsulttjänster för digitalisering, automatisering, utveckling och strategi.
Intern identifierare: 24/20
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 32250000 Mobiltelefoner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000