782223-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
L80 - Pendelbåtstrafik linje 80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att utföra kollektiv pendelbåtstrafik i Stockholms län på linje 80 samt ansvara för tillhörande tjänster, t.ex. kundservice och intäktssäkring, drift och underhåll av tonnage m.m. Linjen avses bedrivas leverantörsägda fartyg, mer information om det specificeras i upphandlingsunderlaget.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)