2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Årsentreprenörer Östersund - Markarbeten
Beskrivning: Ramavtalet omfattar markanläggningsarbeten avseende planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbete, samt om-, till- och nybyggnadsarbeten avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Fortifikationsverket i Östersund med omnejd. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 st. entreprenörer. Objekt som avropas enligt detta ramavtal kommer att tilldelas genom rangordning eller förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare: 4648/2024
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45222200 Tekniskt arbete för militäranläggningar, 45222300 Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000