2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för tolkförmedling och digital översättning
Beskrivning: Region Uppsala upphandlar tolkförmedlingstjänst och digital översättningstjänst som 2 områden. Möjlighet att lämna in offert på endast ett (1) område finns.
Intern identifierare: UPPH2024-00288
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella obligatoriska krav
Beskrivning: Tolkförmedlingstjänst som ett område och digital översättningstjänst som ett eget anbudsområde.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1: Tolkförmedlingstjänst
Beskrivning: Tolkförmedling av påplats tolkning samt distanstolkning.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2: Digital översättningstjänst
Beskrivning: Digital översättningstjänst tal till tal med bild/textstöd.