2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal Härnösands kommun
Beskrivning: Om det Dynamiska inköpssystemet (DIS) Härnösands kommun upprättar ett dynamiskt inköpssystem för att täcka sitt behov gällande sjuksköterskesketjänster. Beställaren förväntar sig genom detta upphandlingsförfarande få tillgång till ett brett utbud av leverantörer som kan tillhandahålla kompetent Hälso- och sjukvårdspersonal med relevant kunskap för varje enskilt uppdrag. Beställande enheter inom Härnösands kommun Det är i huvudsak Socialförvaltningen som har behov av dessa typer av tjänster. Men alla enheter inom Härnösands kommun kan annonsera i detta DIS. Uppdrag kan sträcka sig från kortare uppdrag på någon månad till uppdrag som löper över flera år. DIS och annonsering av behov När DIS är aktivt kommer Beställaren att annonsera s.k. Specifika upphandlingar till vilka alla leverantörer som är anslutna till DIS kan lämna anbud. Ansökning till DIS Att bli kvalificerad för DIS innebär inga garantier från Beställaren avseende inköpsvolymer eller kontrakt. Av Beställaren eventuellt uppgivet behov i varje Specifik upphandling kan öka respektive minska eller helt utebli beroende på faktorer som är okända för oss vid upphandlingstillfället, exempelvis medelstilldelning. Observera att inga dokument behöver skickas in vid ansökningstillfället. Läs i Huvuddokumentet om egenförsäkran via ESPD-dokumentet. I ESPD-dokumentet finns detta krav i sista fliken: "Leverantören intygar ytterligare handlingar: Leverantören uppfyller de objektiva och icke-diskriminerande kriterier och regler som har fastställts för att begränsa antalet kandidater på följande sätt: Om vissa intyg eller andra styrkande handlingar krävs, ange för vart och ett om leverantören har dessa handlingar:" Det kravet gäller endast vid tvåstegsupphandlingar och tyvärr så är det ett krav vi inte kan ta bort ur formuläret. Ni kan svara ja eller nej. Svarar ni nej slipper ni textrutan så vi föreslår detta svar.
Föregående meddelande: 3157-2020
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:57003:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal