782611-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Förädlat papper och kartong – Kontorspapper och specialpapper
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKontorspapper och specialpapper
BeskrivningUpphandling av ramavtal för Kontorspapper och Specialpapper. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsdelar (Kontorspapper respektive Specialpapper), där anbud kan lämnas för ena eller båda delarna.
Intern identifierareC 2023-0976
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30197600 Förädlat papper och kartong
Ytterligare klassificering (cpv): 30197630 Tryckpapper, 30197643 Kopieringspapper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningKvalificeringskrav och dylikt
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKontorspapper
BeskrivningKontorspapper i vanligt förekommande format (i huvudsak A3 och A4). Hålat kontorspapper ska uppfylla svenskt format för hålning. Leverantören ska kunna erbjuda kontorspapper i olika format som absorberar toner väl och har hög opacitet.
Huvudklassificering (cpv): 30197643 Kopieringspapper
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelSpecialpapper
BeskrivningSpecialpapper som används vid tryckning, bl.a. bestruket och obestruket papper i storformat samt färgat papper i storformat. Leverantör ska kunna tillhandahålla samtliga efterfrågade papperstyper som ingår i efterfrågad standardsortiment. Specialpapper ska kunna beställas från 250 ark upp till pallenhet (pall med kartonger).
Huvudklassificering (cpv): 30197630 Tryckpapper