See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel i bulk
Beskrivning: Upphandlingen avser drivmedel i bulk och är uppdelad i fem (5) anbudsområde. Efterfrågat drivmedel ska uppfylla den senaste utgåvan av de standarder som finns inom respektive bransch enligt nedan. Anbudsområden 1. HVO100 eller likvärdigt, SS-EN EN 15940:2023 2. Eldningsolja1 - Eo1S, SS 15 54 10 3. Alkylatbensin, 2- och 4-takt SS 15 54 61:2017 4. Diesel miljöklass 1, B7, SS 15 54 35:2016 5. Adblue, SS ISO 22241-1:2019
Intern identifierare: KS 2023-00230
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09100000 Bränslen
Ytterligare klassificering (cpv): 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 09135100 Eldningsolja
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Drivmedel så som HVO 100, Diesel samt Adblue, alkylatbensin och eldningsolja.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Diesel MK 1
Beskrivning: diesel miljöklass 1, B7
Ytterligare klassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: HVO
Beskrivning: HVO 100
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Adblue
Beskrivning: Adblue i bulk
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Eldningsolja
Beskrivning: Eldningsolja i bulk
Ytterligare klassificering (cpv): 09135100 Eldningsolja
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Alkylatbensin
Beskrivning: Alkylatbensin i bulk och mindre volymer
Ytterligare klassificering (cpv): 09132000 Bensin