2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tilläggsavtal Support- och underhåll av DPS
Beskrivning: Huvudavtalet omfattar support och service av systemet DPS som styr SL skyltar med trafikinformation, avtalet består av både fast och rörliga tjänster för att säkerställa systemets funktionalitet och driftsäkerhet. Förlängning av huvudavtal support och underhåll av DPS. Kontaktpersoner för samverkan har uppdaterats samt så kommer en översyn kopplat till minskat uppdrag göras årligen för att utvärdera möjligheten reducera den avtalade fasta månadskostnaden. Orsak till ändring Huvudskälet till kontraktsändringen: Behov av ytterligare byggentreprenader, tjänster eller varor från den ursprungliga leverantören. För att säkerställa fortsatt drift av skyltarna medan nytt upphandlat styrsystem införs.
Intern identifierare: TN 2020-0680
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna annons avser en förlängning av befintligt avtal genom kompletterande beställning. Detta är inte ett resultatmeddelande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48813000 System för passagerarinformation
Ytterligare klassificering (cpv): 48813200 System för passagerarinformation i realtid
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000