78281-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NT 30 Grundfors
Referensnummer: UH-2020-85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution AB avser bygga en ny transformatorstation, benämnd NT30 Grundfors, vilken ska anslutas till befintliga 130 kV, 40 kV och 20 kV nät som i dagsläget är kopplade till närliggande stationer NK6 Grundfors och NT0612 Grundfors.
Befintliga stationer NK6 och NT0612 är belägen invid Umeälven ca 40 km sydost Storuman. Nya stationen NT30 uppförs i anslutning till befintliga NK6.
Station NT30 koordinater i system SWEREF 99 TM, X: 7207040.848, Y: 622070.716
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen