2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sprutor och tillbehör för att dela läkemedelsvialer
Beskrivning: Upphandling av sprutor och tillbehör för intravitrala injektioner. Sprutorna och tillbehören ska vara anpassade för intravitrala injektioner och vara silikonfria alternativt innehålla ultralåga mängder silikon. Sprutorna och tillbehören ska vara utformade så att maximal mängd injektionsvätska kan överföras från vialer till sprutor som används till administrering av intravitreala injektionen med minsta möjliga dödvolym i spruta och kanyl.
Intern identifierare: HSN 2023/10885
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000