2. Förfarande
Förfarande
Titel: E50-pendelbåtstrafik Pendelbåtstrafik nuvarande Linje 80
Beskrivning: Kompletterande information gällande kommande upphandlingar av nuvarande Pendelbåtstrafik Linje 80 (E50 A och E50B) samt samt Täby-Ropsten . Preliminär tidplan för E50A Övergripande tidplan för upphandling av pendelbåtstrafik E50A är som följer: 1. Kvalificeringen i upphandlingen planeras inledas i februari 2025 2. Publicering av preliminär upphandlingsdokumentation (PUD) och efterföljande PUD-process (återkoppling från preliminärt kvalificerade anbudssökande) planeras genomföras under april 2025 3. Upphandlingsdokumentation (UD) planeras att publiceras i juni 2025 4. Anbudsinlämning planeras ske i oktober 2025 5. Tilldelningsbeslut meddelas kvartal 4 2025 6. Trafikavtalet har trafikstart 1 januari 2027 med en avtalslängd på 3 år Observera att tidplanen för upphandlingen är preliminär och justeringar kan komma att ske löpande. Preliminär tidplan för E50B Övergripande tidplan för upphandling av pendelbåtstrafik E50B är som följer: 1. Kvalificeringen i upphandlingen planeras inledas i februari 2025 2. Publicering av preliminär upphandlingsdokumentation (PUD) och efterföljande PUD-process (återkoppling från preliminärt kvalificerade anbudssökande) planeras genomföras under april 2025 3. Upphandlingsdokumentation (UD) planeras att publiceras i augusti 2025 4. Anbudsinlämning planeras ske i december 2025 5. Tilldelningsbeslut meddelas kvartal 1 2026 6. Trafikavtalet har trafikstart 1 januari 2030 med en avtalslängd på 15 år Observera att tidplanen för upphandlingen är preliminär och justeringar kan komma att ske löpande. Vi länken nås ”Beslut om affärsinriktningar samt beslut om att inleda upphandlingar av pendelbåtslinje 80 samt Täby-Ropsten (E50A och E50B)”: Beslut pendelbåtslinje 80 samt Täby-Ropsten (E50A och E50B)
Intern identifierare: 24/77
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar