See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling gällande: Framtagande av projektupplägg och ansökan för bidragsfinansiering genom EU:s innovationsfond
Beskrivning: Renova planerar för att införa koldioxidinfångning med permanent geologisk lagring av koldioxiden, CCS, på avfallskraftvärmeverket vid Sävenäs i Göteborg till 2030 och bedriver för tillfället ett projekt kring detta. Då CCS innebär höga kostnader båda vad gäller investering och drift planerar Renova att söka bidrag från EU:s Innovationsfond nedan benämnt “Innovationsfonden”. För mera information se upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: 0302/25
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling gällande: Framtagande av projektupplägg och ansökan för bidragsfinansiering genom EU:s innovationsfond