783680-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Allmän arkitekttävling för Guldtorget
Meddelande om projekttävling - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAllmän arkitekttävling för Guldtorget
BeskrivningSkellefteå kommun bjuder in till en allmän arkitekttävling om gestaltning av Guldtorget i centrala Skellefteå. Tävlingen arrangeras i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och genomförs i samarbete med Sveriges Arkitekter. Tävlingens syfte är att ta fram ett väl gestaltat förslag på en förnyelse av Guldtorget och de omkringliggande delarna av Nygatan, Torggatan och Trädgårdsgatan i Skellefteå. Ett förslag som lyfter och tar tillvara platsens funktion som folkets mötesplats, samtidigt som det är nyskapande och kan möta både vardagens och morgondagens behov som en central mötesplats i ett växande Skellefteå. Tävlingen syftar även till att handla upp arkitekttjänster av det vinnande teamet. INFORMATION: REGISTRERA KONTO I E-AVROP För att kunna läsa och se dokumenten i projekttävlingen måste man vara inloggad i e-avrop. Man kan alltså inte få tag på dokumenten utan att ha registrerat ett konto och vara inloggad. Du behöver inte ha ett företag för att registrera ett konto. Där organisationsnummer efterfrågas kan du istället ange vad som helst egentligen, exempelvis en siffra. Där företagsnamn efterfrågas kan du istället ange ditt namn, din titel, yrkesroll, alias eller liknande. FRÅGOR OCH SVAR Frågor rörande denna tävling ska ställas elektroniskt genom att du klickar på knappen ”Ställ en fråga” som du finner till vänster i annonsen. Frågor som ställs på detta sätt skickas omedelbart till upphandlaren tillika tävlingsfunktionären. När frågan besvarats meddelas du via e-post. Alla som hämtat underlaget meddelas också om din fråga och svaret. Frågan och svaret publiceras därefter och blir en del av annonsen. Frågeställaren är anonym. Det åligger tävlingsdeltagaren att själv kontrollera om det föreligger kompletteringar eller uppdaterade meddelanden i frågor och svar, när sista dag för inlämning av tävlingsbidrag infaller. Om upphandlingsdokumenten t.ex. upplevs som otydliga uppmanas tävlingsdeltagaren att ställa en fråga via e-Avrop angående detta i ett så tidigt skede som möjligt så att missförstånd kan undvikas. Upphandlande myndighet har för avsikt att besvara frågor löpande under tiden då frågor kan ställas. I tävlingsprogrammet anges sista dag för frågor till den 7:e februari, upphandlande myndighets avsikt är att senast svarat på alla frågor detta datum. Notera dock att upphandlande myndighet måste ha besvarat frågorna senast sex dagar före angiven sista dag för anbud enligt lagen om offentlig upphandling. ANBUDSINLÄMNING / INLÄMNING AV TÄVLINGSBIDRAG Tävlingsbidrag ska lämnas in både i digital samt fysisk form. Se vad som gäller för fysisk respektive digital inlämning i tävlingsprogrammet. Digital inlämning gör du genom att fylla i formuläret ”Svarsbilaga skakrav (Sparas som skakrav.pdf av systemet)” samt bifogar begärda bilagor. Formuläret ska besvaras elektroniskt genom att du klickar på knappen ”Lämna anbud” som du finner till vänster i annonsen. KOMPLETTERING OCH ÄNDRING AV TÄVLINGSBIDRAG INNAN SISTA ANBUDSDAG Tävlingsdeltagaren kan radera hela bidraget, lägga till eller ta bort information/filer i ett redan inlämnat bidrag under förutsättning att sista anbudsdag inte har passerat. UPPDATERING AV BILAGOR AV UPPHANDLANDE MYNDIGHET UNDER ANBUDSTIDEN Om upphandlande myndighet ändrar i bilaga skakrav under upphandlingstiden får tävlingsdeltagaren ett meddelande. Om bidraget redan är inlämnat blir detta ogiltigt. Tävlingsdeltagaren måste skicka in ett nytt bidrag. ERSÄTTNING FÖR UPPRÄTTANDE AV BIDRAG Ersättning till tävlingsdeltagare för nedlagt arbete i samband med inlämning av bidrag utgår inte per automatik. Den totala prissumman på 800 000 kr exklusive moms kommer juryn att fördela mellan de olika pristagarna. Det vinnande förslagets prissumma kommer inte att understiga 400 000 kr. DATASKYDD Upphandlande myndighet vill att du känner dig trygg när du lämnar dina uppgifter till oss. Därför är det viktigt för oss att informera om hur vi hanterar dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vad som gäller: https://www.skelleftea.se/gdpr SUPPORT Vid behov av systemsupport kontakta e-Avrop: Telefon: 08-50 11 90 30 E-post: support@e-avrop.com Öppettider: 08.00-17.00 OBS! FRÅGOR KOMMER INTE ATT BESVARAS UNDER PERIODEN 20 DECEMBER 2024 TILL OCH MED 7 JANUARI 2025.
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97046:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster