Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Timmergränd, nybyggnation av bostäder
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalentreprenad av nybyggnation av flerbostadshus med 88 st lägenheter fördelat enligt; 18 st 1 rok, 55 st 2 rok och 15 st 3 rok. Boendet består av två separata huskroppar om 10 våningar.
Projektet omfattar totalt ca 7463 kvm BTA och ca 4923 kvm BOA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen