78386-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Mobiltelefoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner med tillhörande produkter och tjänster
Referensnummer: KS2018/6234 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkten/Tjänsten
Upphandlingens syfte är att säkerställa en kompetent leverans av mobiltelefoner, tjänster och tillbehör under kommande avtalsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32252100 Mobiltelefoner med handsfree, 32550000 Telefonutrustning, 32551300 Telefoner med hörlurar, 32552100 Telefonapparater, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa en kompetent leverans av mobiltelefoner, tjänster och tillbehör under kommande avtalsperiod. Målsättningen är att säkerställa en effektiv leverans som ger medarbetarna tillgång till bästa möjliga arbetsredskap inom området mobiltelefoner.
Medarbetarna har ett mobilt arbetssätt, och behöver därmed arbetsredskap som stödjer detta.
Därför efterfrågas ett verksamhetsanpassat utbud av mobiltelefoner och tillbehör som löpande utvecklas i takt med att det kommer ny teknik på marknaden. Det ska vara enkelt att hitta rätt modell och beställa inom de ramar som verksamheten definierar. Korta ledtider från beställning till leverans är mycket viktigt.
I och med att antalet mobiltelefoner ökar i kommunen ökar även behovet av att minimera mobiltelefonernas miljöpåverkan.
För att tillmötesgå verksamheternas krav och löpande förse beställaren med mobiltelefoner, efterfrågas en partner som aktivt kan stötta beställaren vad gäller effektivisering av processer och rutiner med hjälp av ny teknik.
För att säkerställa leveransen krävs en noggrann dokumentation och uppföljning.